800 TL üzeri alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo.

Blog

Nasıl Kupon Kazanırım?

Hemen alışveriş yapmaya başla, kupon/kuponlar kazan, istediğin ürünü indirimli al, Alışverişiniz ödemesi gerçekleştikten sonra kazandığınız indirim kuponu aktifleştirilecektir. Kuponlarınızı aktif olduktan sonra 60 gün içinde kullanabilirsiniz.

Hatay'ı Dünyaya Ulaştıran Semir Eraslan Baharat

Hatay; kültürel özellikleri, zengin mutfağı, etnik yaşam yapısı ve tarihi ile birlikte Türkiye'de önemli bir turistik yere sahip olduğu gibi tüm dünya genelinde de bilinen bir kenttir. Hatay'a ait olan bu ayrıntıların hepsinin dünyanın dört bir tarafına ulaşabilmesi için de özellikle Hatay'da üretilmiş doğal, yöresel, organik ve lezzetli ürünlerin dört bir yana ulaşır hale gelmesi gerekmektedir.

Et Ve Baharatın Buluşma Noktası Hatay Yemekleri

Hatay, Akdeniz Bölgesi'nde yer alsa da çok uzun yıllar boyunca farklı milletlerin ve etnik kökenlerin birleştiği bir toprak olarak hep bir Güney kültürüne sahip olmuştur. Türkiye'de Güney Anadolu kültüründe Hatay yemekleri içerisinde de buna bağlı olarak et ve baharat buluşma noktası elde etmiştir. Bu buluşma sonucunda da pideler, kebaplar, köfteler ve mezeler ile dahi bambaşka lezzetler ortaya çıkmıştır.

Anadolu'nun Kadim Kenti Hatay

Çağlar boyunca medeniyetlerin yerleşim bölgelerinden biri olan Hatay Anadolu'nun en kadim topraklarından biri olarak bugün de farklı medeniyet ve kültürlerin birleşimi sayesinde yaşamını sürdürmektedir. Uzun yıllardır Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında varlığını bir diğer ismi olan Antakya şeklinde sürdüren bu şehir, çok kadim bir kenttir ve farklı dinlerin, etnik kökenlerin bir araya geldiği bir şehirdir.

Hatay Yöresinden Türkiye'ye Doğal Ürünler

Yüzyıllardır Anadolu'da medeniyetlerin beşiği olarak farklı kültürleri bir arada yaşatan Hatay, yöresel olarak farklılıklarını da her zaman korumaktadır. Bu sayede Hatay yöresinden Türkiye'nin dört bir tarafına ulaşan ve her mutfakta yerini alan doğal ürünler bulunmaktadır. Kahvaltılıklar, ikramlıklar, atıştırmalıklar, baharatlar, yemekler ve tatlılar gibi çeşitleri ile bu ürünler Hatay'ın lezzetini ve kültürünü Anadolu'nun dört bir tarafına taşımaktadır.

Hatay'dan Sofranıza Ulaşan Doğal Katkısız Ürünler

Hatay, tarım ve hayvancılığın bir arada verimli bir şekilde yürütüldüğü en önemli Anadolu kentlerinden birisidir. Kentin iklimi ve kültürü bu durumu desteklerken, mutfaklarda da her zaman doğal katkısız ürünler yer almayı başarmaktadır. Sabah kahvaltılarında, yemeklerde veya şifa arayışlarında kullanılan bu ürünler doğadan bizzat temin edilen ve el değmeden kullanıma sunulan ürünlerdir.

Hatay'dan Her Zaman Doğal Her Zaman Sağlıklı Seçenekler

Hatay, Akdeniz Bölgesi'nde Türkiye'nin en güney bölgesi olarak iklim ve kültür açısından farklı yapıların birbiriyle buluştuğu bir kenttir. Bu nedenle kentte tarım ve hayvancılık çok aktif ve verimli bir şekilde yapılırken, her zaman doğal gıda ve kozmetik ürünleri elde edilmektedir. Üstelik tamamen el emeği ile organik yapılı elde edilen bu ürünler, hem sağlıklı hem de gerçekten çok lezzetli seçenekler oluşturmaktadır.

Her Yerde Aranan Şifalı Çakşır Otu

Menşei Hindistan olmak ile birlikte Türkiye'de de Anadolu'da birçok farklı bölgede yetişen çakşır otu Hatay'da iklimin sağladığı rahatlık ile çok kolay ve verimli bir şekilde kendiliğinden yetişmektedir. Kent halkı tarafından bizzat toplanan ve değerlendirilen bu ot, vücutta birçok farklı fayda sağlaması ile mucizevi bitki olarak da bilinmektedir.

İster Kahvaltılık İster İkramlık Biberli Ekmek

Hatay mutfağında günün her saatinde keyifle tüketebileceğiniz geleneksel lezzetler her zaman yer almaktadır. Örneğin, isterseniz sabah kahvaltısında isterseniz gün içerisinde atıştırmalık olarak veya yemek ile birlikte akşam tüketebileceğiniz biberli ekmek tandırda pişen acılı veya acısız çeşidi ile apayrı bir seçenek oluşturmaktadır.

Samandağ Pul Biberi İle En Acı Baharat

Bilindiği üzere Anadolu'da acı biber denildiğinde Güneydoğu ve Hatay mutfağı her zaman ön plana çıkmaktadır. Çünkü Antakya'da özellikle Samandağ biberi meşhur rengi ve acısıyla tanınırken, bir baharat olarak da kullanıma sunulmaktadır. Farklı tercihleri ile acı, tatlı veya orta acı derecede Samandağ pul biberi seçimleri yapılabilir.

Nar Ekşisi İle En Doğal Ekşi Lezzet

Kahvaltılıklar, salatalar ve yemeklerde doğal ekşi lezzeti elde etmek için kullanılabilecek birçok doğal malzeme arasında nar ekşisi her zaman farklı bir yere sahiptir. Çünkü nar meyvesi, Anadolu'da binlerce yıldır varlığını sürdürmüş ve sofralara farklı formlarda ulaşırken, ekşi tadın elde edilmesi için de yine özel üretim sayesinde bir pekmez haline getirilmiştir.

Bayramlık Bir Lezzet Kömbe

Hatay mutfağı, geleneksel yapısını kaybetmemiş ve yıllar boyunca koruyarak bugüne ulaştırmış özel bir mutfaktır. Bu özel mutfak içerisindeki en özel tariflerden biri olan kömbe lezzeti de özellikle bayramlık bir lezzet olarak farklı baharatlar ve mis gibi kokusuyla keyifli bir damak tadı oluşturmaktadır.

Meşhur Ve Vazgeçilmez Lezzet Kıtır Kabak Tatlısı

Tatlı kabağı, Anadolu'da adı üzere her şehirde lezzetli ve sağlıklı kabak tatlısı üretimleri için benzer yöntemler ile kullanılmaktadır. Hatay yöresinde de bu taze meyvenin tatlısı yapılırken, yöreye özel bir yöntem kullanılır. Bu nedenle Hatay sokaklarında gezerken dahi her an bulabileceğiniz kıtır kabak tatlısı meşhur ve vazgeçilmez bir lezzet olarak Hatay mutfaklarında yer almaktadır.

Ceviz Reçeli Yeni Favoriniz Olacak

Reçel, kahvaltılık bir ürün olması ile birlikte her mutfakta ve her sofrada yerini kazanmış bir lezzettir. Bilinen çeşitleri ile vişne, kayısı, çilek, portakal veya ayva reçeli gibi çeşitler bulunsa da Hatay yöresinde çok özel bir lezzet olarak ceviz reçeli seçimi de sunulmaktadır. Bu yöresel lezzet, her yıl yeni mahsul ile üretilirken, rengi ve kokusu dahi favori olmayı hak etmektedir.

Samandağ Biberi Acısını Hissettiriyor

Biber denilince, Türkiye'nin birçok farklı şehrinde acı olmayınca hiçbir değeri bulunmamaktadır. Öyle ki bazı şehirlerde biberin mutlaka acı olması talep edilmektedir. Bu açıdan Hatay'da da mutlak acı biberi bulmak ve gerçekten biberin acısını hissetmek için Samandağ biberi seçilmektedir. Çünkü bu biber gerçekten en net özelliği ile çok acı bir tada sahiptir.

Antakya Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı’yı Aratmıyor

İstanbul'da alışverişin ve ticaretin merkezi olarak görülen Kapalı Çarşı ne kadar popüler bir yapıya sahipse, Hatay denince de Antakya uzun çarşı aynı yapıyı oluşturmaktadır. Uzun Çarşı, Türkiye'nin en kozmopolit kentlerinden biri olan ve kardeşçe yaşamayı başaran Hatay'da, tarihi ve kültürel bir simge oluşturmaktadır.

Bakla Ezmesi Ve Binlerce Yıllık Tarihi

Antik zamanlarda önemli bir yeri bulunan sebzeler ve besinler arasında arpa ve buğday gibi temel ürünler sonrasında bakla her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Yerleşik tarıma geçilmesinden sonra mercimek, bezelye ve nohut gibi ekinler ile birlikte bu sebze de her daim toprakta yerini bulmuş ve özellikle fakir halkın karnını doyuran en faydalı besinlerden biri olmuştur.

En Meşhur 10 Hatay Yöresel Yemekleri

Tamamen kozmopolit bir yapıya sahip olan Hatay, farklı dinlerin ve farklı milletlerin bir araya geldiği bir kent olarak mutfağında da çok zengin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Anadolu'da Hatay yöresel yemekleri ayrı bir liste halinde işlenebilecek kalitededir.

Hatay'da Zeytinyağı Neden Özeldir?

Türkiye'de zeytinyağı denildiğinde akla birçok farklı kentin sunduğu nitelikli ürünler gelse de Hatay bölgesinde de soğuk sıkım ile elde edilen lezzetli ve sağlıklı yağ ürünleri ön plana çıkmaktadır. Günlük hayatta sabah kahvaltısından gün boyunca yapılan salatalar, sebze yemekleri, et yemekleri, pilav veya hamur işlerine kadar her yemek içerisinde de kullanılması mümkündür.

Keyifli Sofraların Misafiri Sumak

Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte oturacağınız keyifli bir sofrada, tüketeceğiniz her şeyin daha lezzetli bir hale gelmesini istiyorsanız, sumak aradığınız vazgeçilmez baharatı oluşturacaktır. Baharatlar Türkiye'nin her noktasında olduğu gibi Hatay yöresinde de çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle sumak kendine has yapısıyla tüm baharatlar içerisinde bambaşka bir lezzetle sofralara gelir.

Kahvaltının Başköşesinde Soslu Yeşil Zeytin

Hatay yöresinin en eşsiz lezzetlerinden biri olarak son yıllarda birçok mutfağa giren kahvaltılık ürünler arasında soslu yeşil zeytin yer alıyor. Çok özel bir şekilde harmanlanmış birçok farklı baharatı barındıran bu özel tarif, yine doğal zeytinyağı sayesinde apayrı bir keyif ve lezzet oluşturarak, sofralarda başköşede yerine almayı başarıyor.

Salamura Zahter

Ülkemiz genelinde kekik olarak adlandırılsa da Hatay yöresinde özel bir şekilde zahter adı ile bilinen baharat, birçok farklı yemek ve öğün için özel bir damak tadı sağlamaktadır. Yörenin kullanımı ile birlikte salamura zahter şeklinde temin edilen bu baharat, özellikle zeytinyağı içerisinde salamura edildiği için kokusunu, tadını ve rengini çok uzun süre korumaktadır.

Canınız Her İstediğinde Patlıcanlı Cevizli Meze

Hatay yöresine has bir şekilde çok özel bir tarif ile hazırlanan patlıcanlı cevizli meze yörenin halk ağzında mekdüs olarak da bilinmektedir. Mevsiminde toplanmış organik patlıcanların özel bir içerik katılarak hazırlanması sayesinde sofralara gelen bu lezzet, aslında bir meze olması yanında canınız her istediğinde tüketebileceğiniz keyifli bir turşu gibi de görülebilir.

Hatay'da Yöresel Ürünler Nereden Alınır?

Anadolu'nun her kentinde olduğu gibi Hatay kentinde de kendine has yani yöreye ait birçok farklı ürün ve lezzet yer almaktadır. Bu ürünler kent kültüründe gündelik olarak düzenli bir şekilde kullanılan ve hem lezzeti hem de sağladığı özellikler sayesinde birçok katkı sağlayan ürünler olarak görülmektedir.

Hatay Tepsi Kebabı

Türkiye'de et yemekleri tüketmek açısından Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi her zaman ön plana çıkmaktadır. Akdeniz Bölgesi denildiğinde de özellikle Hatay farklı et yemekleri sayesinde çok önemli bir yere sahiptir ve damaklarda tadı yıllarca kalan yemekler sunmaktadır. Örnek olarak bu yemekler arasında tepsi kebabı, kentin kültürel olarak en fazla sevilen yemeklerinden birisidir.

Hatay'da Ne Alınır?

Turistik anlamda düşünüldüğünde insanlar gezilerini tamamladıkları şehirlerde hem kendileri için bir hatıra hem de sevdikleri için bir hediye olarak alışveriş yapmayı tercih eder. Genellikle bu alışverişlerde bölgenin kültürel özelliklerini yansıtan, damak tadını taşıyan ve tamamen yöreye ait ürünler tercih edilir. Anadolu bu konuda birçok kentte olduğu gibi Hatay kentinde de çok geniş örneklere sahiptir.

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

Türkiye'de her kent damak tadına uygun ve bölgenin yöresel ürünleri ile üretilmiş bir tatlı lezzetine sahiptir. Örneğin, Akdeniz Bölgesi'nin önemli tarihi ve turistik kentlerinden biri olan Hatay'da da tüm Türkiye'de bilindiği üzere en meşhur tatlılardan birini künefe oluşturmaktadır. Tamamen kendine has malzemeler ile üretilen künefe, çok ayrı bir damak tadı oluşturmaktadır.

Hatay'da Hediyelik Eşyalar Nereden Alınır?

Daha önce görmediğiniz bir kenti ziyaret ettiğinizde, sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın almak, onlar için yapabileceğiniz en güzel sürprizler arasında yer alır. Örneğin, Hatay'a gerçekleştirdiğiniz bir gezi sonrasında ailenize hediye olarak götürebileceğiniz birçok farklı ürüne ulaşmanız mümkündür. Zira Hatay bu konuda çok zengin bir yapıya sahiptir ve hem el sanatları hem mutfak lezzetleri hem de kültürel anlamda birçok farklı ürün sunmaktadır.

Hatay'da Gezilecek Yerler Neresi?

Hatay, tarih boyunca Anadolu'nun en önemli kentlerinden biri olmuş ve dini açıdan da Türkiye'de buluşma noktalarından biri haline gelmiştir. Farklı kültürlerin ve medeniyetlerin bir arada yaşadığı Hatay, sadece Türkiye'de değil dünya üzerinde de Barış Kenti olarak örnek gösterilmiştir.

Gurme Yeşil Zeytin Salatası

Hatay sofralarının kahvaltılık lezzetleri arasındaki en özel seçeneklerden biri olan gurme yeşil zeytin salatası sofranıza kurulduğu andan itibaren enfes bir koku yaymaya başlayacaktır. İştah açıcı bir etkisi olan bu koku, için yöresel yeşil zeytinler taş kırma yöntemi ile çekirdeklerinden ayrıldıktan sonra özel bir şekilde salamura edilmektedir.

Cevizli Biber

Her Öğünde Eşsiz Damak Tadı Cevizli Biber Hatay yöre mutfağında muhammara olarak da adlandırılan cevizli biber çok özel bir tarifle birçok malzemenin karışımı sayesinde hazırlanmaktadır. İster sabah kahvaltısında isterseniz öğlen veya akşam yemeklerinin yanında keyifli bir şekilde tüketilecek bu organik lezzet, sıcacık bir dilim ekmek üzerinde muhteşem bir menü olarak da sunulabilir.