Alışveriş Sizden Hediye Çeki Bizden, Alışverişlerinizde Hediye Çekleri Hesabınıza Otomatik Tanıtılacaktır.

Hatay'ı Dünyaya Ulaştıran Semir Eraslan Baharat

Hatay'ı Dünyaya Ulaştıran Semir Eraslan Baharat

Hatay; kültürel özellikleri, zengin mutfağı, etnik yaşam yapısı ve tarihi ile birlikte Türkiye'de önemli bir turistik yere sahip olduğu gibi tüm dünya genelinde de bilinen bir kenttir. Hatay'a ait olan bu ayrıntıların hepsinin dünyanın dört bir tarafına ulaşabilmesi için de özellikle Hatay'da üretilmiş doğal, yöresel, organik ve lezzetli ürünlerin dört bir yana ulaşır hale gelmesi gerekmektedir.

Hatay açısından önemli bir nokta oluşturan bu gereklilik, çok uzun yıllar öncesinde Semir Eraslan Baharat sayesinde fark edilerek yaklaşık 50 yıldır aktif olarak ticari anlamda yerine getirilmektedir. Semir Eraslan Baharat işletmesi, bugün Tarihi Antakya Uzun Çarşı mevkiinde 4 farklı şubeye sahip olarak özellikle Hatay'a hasta taze baharatlar ve yöresel ürünleri sıcak bir kahve ikramı ile kenti ziyaret eden herkese sunmaktadır. 

Devamını Oku

Et Ve Baharatın Buluşma Noktası Hatay Yemekleri

Et Ve Baharatın Buluşma Noktası Hatay Yemekleri

Hatay, Akdeniz Bölgesi'nde yer alsa da çok uzun yıllar boyunca farklı milletlerin ve etnik kökenlerin birleştiği bir toprak olarak hep bir Güney kültürüne sahip olmuştur. Türkiye'de Güney Anadolu kültüründe Hatay yemekleri içerisinde de buna bağlı olarak et ve baharat buluşma noktası elde etmiştir. Bu buluşma sonucunda da pideler, kebaplar, köfteler ve mezeler ile dahi bambaşka lezzetler ortaya çıkmıştır.

Bugün Türkiye'nin 30 büyük kenti arasında bulunan Hatay'da yılların değiştiremediği bir yemek kültürü yer almaktadır. Örneğin, en fazla bilinen Hatay yemekleri arasında kağıt kebabı veya biberli ekmek gibi önemli örnekler bulunurken, bu lezzetler Hatay ziyaretlerinde mutlaka denenmesi gereken yemek çeşitleri oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Anadolu'nun Kadim Kenti Hatay

Anadolu'nun Kadim Kenti Hatay

Çağlar boyunca medeniyetlerin yerleşim bölgelerinden biri olan Hatay Anadolu'nun en kadim topraklarından biri olarak bugün de farklı medeniyet ve kültürlerin birleşimi sayesinde yaşamını sürdürmektedir. Uzun yıllardır Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında varlığını bir diğer ismi olan Antakya şeklinde sürdüren bu şehir, çok kadim bir kenttir ve farklı dinlerin, etnik kökenlerin bir araya geldiği bir şehirdir.

Hatay Türkiye'ye gastronomi ve turizm açısından çok büyük katkılar sunmakla birlikte hem kent mutfağı hem de kentin turistik tarihi çok önemli bir yere sahiptir. Bugün yaklaşık 1 milyon 700 bin nüfusu ile birlikte Türkiye'nin 30 büyük şehri arasında yer alan bu şehir, neredeyse M.Ö. 50.000 yıllarına kadar ulaşan bir tarihe sahiptir.

Devamını Oku

Hatay Yöresinden Türkiye'ye Doğal Ürünler

Hatay Yöresinden Türkiye'ye Doğal Ürünler

Yüzyıllardır Anadolu'da medeniyetlerin beşiği olarak farklı kültürleri bir arada yaşatan Hatay, yöresel olarak farklılıklarını da her zaman korumaktadır. Bu sayede Hatay yöresinden Türkiye'nin dört bir tarafına ulaşan ve her mutfakta yerini alan doğal ürünler bulunmaktadır. Kahvaltılıklar, ikramlıklar, atıştırmalıklar, baharatlar, yemekler ve tatlılar gibi çeşitleri ile bu ürünler Hatay'ın lezzetini ve kültürünü Anadolu'nun dört bir tarafına taşımaktadır. 

Hatay, dünyanın en önemli gastronomi ve kültür kentlerinden biri olurken, Türkiye'de de sağladığı doğal ürünler ile her kentte bilinen bir yapıya sahiptir. Örneğin, kahvaltılık olarak vazgeçilmez bir lezzet olan zahter her zaman Hatay'dan alınır ve bu konuda kentte yıllardır güvenilir şekilde hizmet veren Semir Eraslan Baharat gibi önemli işletmeler bulunmaktadır.

Devamını Oku

Hatay'dan Sofranıza Ulaşan Doğal Katkısız Ürünler

Hatay'dan Sofranıza Ulaşan Doğal Katkısız Ürünler

Hatay, tarım ve hayvancılığın bir arada verimli bir şekilde yürütüldüğü en önemli Anadolu kentlerinden birisidir. Kentin iklimi ve kültürü bu durumu desteklerken, mutfaklarda da her zaman doğal katkısız ürünler yer almayı başarmaktadır. Sabah kahvaltılarında, yemeklerde veya şifa arayışlarında kullanılan bu ürünler doğadan bizzat temin edilen ve el değmeden kullanıma sunulan ürünlerdir.

Kent kültüründe her zaman yerini koruyan doğal katkısız ürünler arasında örneğin kahvaltılara lezzet katan ve tamamen organik şekilde üretilen domates salçası, biber salçası ve Samandağ pul biberi gibi ürünler yer alır. Bazen el emeği ile üretilmiş bir kırma yeşil zeytin, bazen doğal sızma zeytinyağı, mevsiminde kurutulmuş sebzeler, meyveler, taze baharatlar ve özellikle dağ kekiği yani zahter bu katkısız ürünlerin en önemli örnekleridir. 

Devamını Oku

Hatay'dan Her Zaman Doğal Her Zaman Sağlıklı Seçenekler

Hatay'dan Her Zaman Doğal Her Zaman Sağlıklı Seçenekler

Hatay, Akdeniz Bölgesi'nde Türkiye'nin en güney bölgesi olarak iklim ve kültür açısından farklı yapıların birbiriyle buluştuğu bir kenttir. Bu nedenle kentte tarım ve hayvancılık çok aktif ve verimli bir şekilde yapılırken, her zaman doğal gıda ve kozmetik ürünleri elde edilmektedir. Üstelik tamamen el emeği ile organik yapılı elde edilen bu ürünler, hem sağlıklı hem de gerçekten çok lezzetli seçenekler oluşturmaktadır.

Hatay mutfağına ve kentsel kültürüne önemli değerler katan bu doğal ürünler, en basit noktada kentin en çok kullanılan baharatı olan zahterden başlamak üzere el emeği ile üretilen sembusek gibi gündelik yiyeceklere kadar ulaşmaktadır. Her ürün kendi içerisinde organik malzemelerin kullanılması ile özenli bir şekilde hazırlanırken, bugün kent mutfağında hem şehir sakinleri hem de misafirler tarafından güvenilir ve sağlıklı bir şekilde tüketilmektedir. 

Devamını Oku

Her Yerde Aranan Şifalı Çakşır Otu

Her Yerde Aranan Şifalı Çakşır Otu
Menşei Hindistan olmak ile birlikte Türkiye'de de Anadolu'da birçok farklı bölgede yetişen çakşır otu Hatay'da iklimin sağladığı rahatlık ile çok kolay ve verimli bir şekilde kendiliğinden yetişmektedir. Kent halkı tarafından bizzat toplanan ve değerlendirilen bu ot, vücutta birçok farklı fayda sağlaması ile mucizevi bitki olarak da bilinmektedir.
Çakşır otu temel olarak iki farklı çeşidi ile birlikte erkek ya da dişi olarak ayrılmaktadır. Aslında bu cinsiyet ayrımı ürünün kökünde ortaya çıkarken, hem erkek hem de dişi çakşır kökü direkt olarak veya öğütülmüş şekilde kullanılabilir. Bu ürün çeşitleri vücutta ağrılar, sinir sistemi sıkıntıları veya üreme sistemi sıkıntıları gibi birçok farklı nokta üzerinde önemli faydalar oluşturmaktadır.

Devamını Oku

İster Kahvaltılık İster İkramlık Biberli Ekmek

İster Kahvaltılık İster İkramlık Biberli Ekmek
Hatay mutfağında günün her saatinde keyifle tüketebileceğiniz geleneksel lezzetler her zaman yer almaktadır. Örneğin, isterseniz sabah kahvaltısında isterseniz gün içerisinde atıştırmalık olarak veya yemek ile birlikte akşam tüketebileceğiniz biberli ekmek tandırda pişen acılı veya acısız çeşidi ile apayrı bir seçenek oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Samandağ Pul Biberi İle En Acı Baharat

Samandağ Pul Biberi İle En Acı Baharat
Bilindiği üzere Anadolu'da acı biber denildiğinde Güneydoğu ve Hatay mutfağı her zaman ön plana çıkmaktadır. Çünkü Antakya'da özellikle Samandağ biberi meşhur rengi ve acısıyla tanınırken, bir baharat olarak da kullanıma sunulmaktadır. Farklı tercihleri ile acı, tatlı veya orta acı derecede Samandağ pul biberi seçimleri yapılabilir.

 

Devamını Oku

Nar Ekşisi İle En Doğal Ekşi Lezzet

Nar Ekşisi İle En Doğal Ekşi Lezzet
Kahvaltılıklar, salatalar ve yemeklerde doğal ekşi lezzeti elde etmek için kullanılabilecek birçok doğal malzeme arasında nar ekşisi her zaman farklı bir yere sahiptir. Çünkü nar meyvesi, Anadolu'da binlerce yıldır varlığını sürdürmüş ve sofralara farklı formlarda ulaşırken, ekşi tadın elde edilmesi için de yine özel üretim sayesinde bir pekmez haline getirilmiştir.

Devamını Oku

Bayramlık Bir Lezzet Kömbe

Bayramlık Bir Lezzet Kömbe
Hatay mutfağı, geleneksel yapısını kaybetmemiş ve yıllar boyunca koruyarak bugüne ulaştırmış özel bir mutfaktır. Bu özel mutfak içerisindeki en özel tariflerden biri olan kömbe lezzeti de özellikle bayramlık bir lezzet olarak farklı baharatlar ve mis gibi kokusuyla keyifli bir damak tadı oluşturmaktadır.

 

Devamını Oku

Meşhur Ve Vazgeçilmez Lezzet Kıtır Kabak Tatlısı

Meşhur Ve Vazgeçilmez Lezzet Kıtır Kabak Tatlısı
Tatlı kabağı, Anadolu'da adı üzere her şehirde lezzetli ve sağlıklı kabak tatlısı üretimleri için benzer yöntemler ile kullanılmaktadır. Hatay yöresinde de bu taze meyvenin tatlısı yapılırken, yöreye özel bir yöntem kullanılır. Bu nedenle Hatay sokaklarında gezerken dahi her an bulabileceğiniz kıtır kabak tatlısı meşhur ve vazgeçilmez bir lezzet olarak Hatay mutfaklarında yer almaktadır.

 

Devamını Oku

Ceviz Reçeli Yeni Favoriniz Olacak

Ceviz Reçeli Yeni Favoriniz Olacak
Reçel, kahvaltılık bir ürün olması ile birlikte her mutfakta ve her sofrada yerini kazanmış bir lezzettir. Bilinen çeşitleri ile vişne, kayısı, çilek, portakal veya ayva reçeli gibi çeşitler bulunsa da Hatay yöresinde çok özel bir lezzet olarak ceviz reçeli seçimi de sunulmaktadır. Bu yöresel lezzet, her yıl yeni mahsul ile üretilirken, rengi ve kokusu dahi favori olmayı hak etmektedir.

 

Devamını Oku

Samandağ Biberi Acısını Hissettiriyor

Biber denilince, Türkiye'nin birçok farklı şehrinde acı olmayınca hiçbir değeri bulunmamaktadır. Öyle ki bazı şehirlerde biberin mutlaka acı olması talep edilmektedir. Bu açıdan Hatay'da da mutlak acı biberi bulmak ve gerçekten biberin acısını hissetmek için Samandağ biberi seçilmektedir. Çünkü bu biber gerçekten en net özelliği ile çok acı bir tada sahiptir.

 

Devamını Oku

Antakya Uzun Çarşı, Kapalı Çarşı’yı Aratmıyor

İstanbul'da alışverişin ve ticaretin merkezi olarak görülen Kapalı Çarşı ne kadar popüler bir yapıya sahipse, Hatay denince de Antakya uzun çarşı aynı yapıyı oluşturmaktadır. Uzun Çarşı, Türkiye'nin en kozmopolit kentlerinden biri olan ve kardeşçe yaşamayı başaran Hatay'da, tarihi ve kültürel bir simge oluşturmaktadır.

Devamını Oku

Bakla Ezmesi Ve Binlerce Yıllık Tarihi

Antik zamanlarda önemli bir yeri bulunan sebzeler ve besinler arasında arpa ve buğday gibi temel ürünler sonrasında bakla her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Yerleşik tarıma geçilmesinden sonra mercimek, bezelye ve nohut gibi ekinler ile birlikte bu sebze de her daim toprakta yerini bulmuş ve özellikle fakir halkın karnını doyuran en faydalı besinlerden biri olmuştur.

 

Devamını Oku

En Meşhur 10 Hatay Yöresel Yemekleri

Tamamen kozmopolit bir yapıya sahip olan Hatay, farklı dinlerin ve farklı milletlerin bir araya geldiği bir kent olarak mutfağında da çok zengin bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Anadolu'da Hatay yöresel yemekleri ayrı bir liste halinde işlenebilecek kalitededir.
Aslında Hatay yöresel yemekleri 10 adet gibi düşük sayıda madde ile tanıtılacak kadar az olmasa da en fazla ön plana çıkan lezzetlerden bahsetmek mümkün olacaktır. Üstelik Hatay Yöresel firma sayfası hatayyoresel.com üzerinden elde edebileceğiniz malzemeler ile bu yemekleri evlerinizde dahi hazırlamanız mümkün olacaktır.

 

Devamını Oku

Hatay'da Zeytinyağı Neden Özeldir?

Türkiye'nin 81 vilayetinin her noktasında zeytinyağı mutfaklarda mutlak olarak yer alırken, Hatay denildiğinde farklı bir yere sahiptir. Çünkü Hatay tarımında zeytin yüzyıllardır yer almıştır ve yağı Hatay mutfağında önemli bir yer oluşturmayı sürdürmüştür. Bu nedenle de Hatay yöresel ürünleri içerisinde de her zaman lezzeti sayesinde ve sağlıklı olması ile bulunmaktadır.

 

Devamını Oku

Keyifli Sofraların Misafiri Sumak

Keyifli Sofraların Misafiri Sumak
Aileniz ve sevdiklerinizle birlikte oturacağınız keyifli bir sofrada, tüketeceğiniz her şeyin daha lezzetli bir hale gelmesini istiyorsanız, sumak aradığınız vazgeçilmez baharatı oluşturacaktır. Baharatlar Türkiye'nin her noktasında olduğu gibi Hatay yöresinde de çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle sumak kendine has yapısıyla tüm baharatlar içerisinde bambaşka bir lezzetle sofralara gelir.

Devamını Oku

Kahvaltının Başköşesinde Soslu Yeşil Zeytin

Kahvaltının Başköşesinde Soslu Yeşil Zeytin
Hatay yöresinin en eşsiz lezzetlerinden biri olarak son yıllarda birçok mutfağa giren kahvaltılık ürünler arasında soslu yeşil zeytin yer alıyor. Çok özel bir şekilde harmanlanmış birçok farklı baharatı barındıran bu özel tarif, yine doğal zeytinyağı sayesinde apayrı bir keyif ve lezzet oluşturarak, sofralarda başköşede yerine almayı başarıyor.

Devamını Oku

Salamura Zahter

Özel Bir Damak Tadı Sunan Salamura Zahter
Ülkemiz genelinde kekik olarak adlandırılsa da Hatay yöresinde özel bir şekilde zahter adı ile bilinen baharat, birçok farklı yemek ve öğün için özel bir damak tadı sağlamaktadır. Yörenin kullanımı ile birlikte salamura zahter şeklinde temin edilen bu baharat, özellikle zeytinyağı içerisinde salamura edildiği için kokusunu, tadını ve rengini çok uzun süre korumaktadır.

Devamını Oku

Canınız Her İstediğinde Patlıcanlı Cevizli Meze

Canınız Her İstediğinde Patlıcanlı Cevizli Meze
Hatay yöresine has bir şekilde çok özel bir tarif ile hazırlanan patlıcanlı cevizli meze yörenin halk ağzında mekdüs olarak da bilinmektedir. Mevsiminde toplanmış organik patlıcanların özel bir içerik katılarak hazırlanması sayesinde sofralara gelen bu lezzet, aslında bir meze olması yanında canınız her istediğinde tüketebileceğiniz keyifli bir turşu gibi de görülebilir.

 

 

Devamını Oku

Hatay'da Yöresel Ürünler Nereden Alınır?

Hatay'da Yöresel Ürünler Nereden Alınır?
Anadolu'nun her kentinde olduğu gibi Hatay kentinde de kendine has yani yöreye ait birçok farklı ürün ve lezzet yer almaktadır. Bu ürünler kent kültüründe gündelik olarak düzenli bir şekilde kullanılan ve hem lezzeti hem de sağladığı özellikler sayesinde birçok katkı sağlayan ürünler olarak görülmektedir.

Devamını Oku

Hatay Tepsi Kebabı

Hatay Tepsi Kebabı

Türkiye'de et yemekleri tüketmek açısından Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi her zaman ön plana çıkmaktadır. Akdeniz Bölgesi denildiğinde de özellikle Hatay farklı et yemekleri sayesinde çok önemli bir yere sahiptir ve damaklarda tadı yıllarca kalan yemekler sunmaktadır. Örnek olarak bu yemekler arasında tepsi kebabı, kentin kültürel olarak en fazla sevilen yemeklerinden birisidir.

Devamını Oku

Hatay'da Ne Alınır?

Hatay'da Ne Alınır?

Turistik anlamda düşünüldüğünde insanlar gezilerini tamamladıkları şehirlerde hem kendileri için bir hatıra hem de sevdikleri için bir hediye olarak alışveriş yapmayı tercih eder. Genellikle bu alışverişlerde bölgenin kültürel özelliklerini yansıtan, damak tadını taşıyan ve tamamen yöreye ait ürünler tercih edilir. Anadolu bu konuda birçok kentte olduğu gibi Hatay kentinde de çok geniş örneklere sahiptir. 

Devamını Oku

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

Hatay'da Künefe Nerede Yenir?

Türkiye'de her kent damak tadına uygun ve bölgenin yöresel ürünleri ile üretilmiş bir tatlı lezzetine sahiptir. Örneğin, Akdeniz Bölgesi'nin önemli tarihi ve turistik kentlerinden biri olan Hatay'da da tüm Türkiye'de bilindiği üzere en meşhur tatlılardan birini künefe oluşturmaktadır. Tamamen kendine has malzemeler ile üretilen künefe, çok ayrı bir damak tadı oluşturmaktadır. 

Devamını Oku

Hatay'da Hediyelik Eşyalar Nereden Alınır?

Hatay'da Hediyelik Eşyalar Nereden Alınır?

Daha önce görmediğiniz bir kenti ziyaret ettiğinizde, sevdiklerinize hediyelik eşyalar satın almak, onlar için yapabileceğiniz en güzel sürprizler arasında yer alır. Örneğin, Hatay'a gerçekleştirdiğiniz bir gezi sonrasında ailenize hediye olarak götürebileceğiniz birçok farklı ürüne ulaşmanız mümkündür. Zira Hatay bu konuda çok zengin bir yapıya sahiptir ve hem el sanatları hem mutfak lezzetleri hem de kültürel anlamda birçok farklı ürün sunmaktadır. 

Devamını Oku

Hatay'da Gezilecek Yerler Neresi?

Hatay'da Gezilecek Yerler Neresi?

Hatay, tarih boyunca Anadolu'nun en önemli kentlerinden biri olmuş ve dini açıdan da Türkiye'de buluşma noktalarından biri haline gelmiştir. Farklı kültürlerin ve medeniyetlerin bir arada yaşadığı Hatay, sadece Türkiye'de değil dünya üzerinde de Barış Kenti olarak örnek gösterilmiştir. 

Devamını Oku

Gurme Yeşil Zeytin Salatası

Enfes Kokusu İle Kahvaltılık Gurme Yeşil Zeytin Salatası

Hatay sofralarının kahvaltılık lezzetleri arasındaki en özel seçeneklerden biri olan gurme yeşil zeytin salatası sofranıza kurulduğu andan itibaren enfes bir koku yaymaya başlayacaktır. İştah açıcı bir etkisi olan bu koku, için yöresel yeşil zeytinler taş kırma yöntemi ile çekirdeklerinden ayrıldıktan sonra özel bir şekilde salamura edilmektedir.

Devamını Oku

Cevizli Biber

Her Öğünde Eşsiz Damak Tadı Cevizli Biber

Devamını Oku

Semir Eraslan Tanıtım Filmi

Semir Eraslan Tanıtım Filmi, Semir Eraslan'nı Yakından Tanıyın.

Devamını Oku

Refika'nın Mutfağına Konuk Olduk - Semir Eraslan Baharat

Refika'nın Mutfağına Konuk Olduk - Semir Eraslan Baharat

Devamını Oku

120 TL Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava

Sepetinize eklediğiniz ürünlerin toplamı 120 TL ‘ye ulaştığında ücretsiz kargo seçeneği aktif olur. Aras Kargo ve Yurtiçi Kargo ile gönderim sağlamaktayız. Alışverişinizi tamamlama aşamasında istediğiniz kargo firmasını seçebilirsiniz.

Devamını Oku

Semir Eraslan Baharat ımport export