800 TL üzeri alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo.

Ceviz Reçeli 1 Kg

  • Stok Kodu: 5925016147946023
  • Stok Miktarı: 397 Adet
  • Gönderim Süresi: 1 Gün
  • Marka: Semir Eraslan
190,00 TL

DOĞAL EL YAPIMI CEVİZ REÇELİ

Hatay yöresine ait olan ceviz reçelinin yapımı günler alırken lezzeti saniyeler sürüyor.  Köy ve yaylalardan mayıs ayında olgunlaşmamış cevizler toplanır. Köy ortamında yapılan reçellerin içerisinde glikoz ve katkı maddesi bulunmamaktadır.

Reçellerimiz ev yapımı ve koruyucu içermediği için açılan reçel kavanozlarını buz dolabında muhafaza ediniz.

DOĞAL EL YAPIMI CEVİZ REÇELİ

Hatay yöresine ait olan ceviz reçelinin yapımı günler alırken lezzeti saniyeler sürüyor.  Köy ve yaylalardan mayıs ayında olgunlaşmamış cevizler toplanır. Köy ortamında yapılan reçellerin içerisinde glikoz ve katkı maddesi bulunmamaktadır. Olgunlaşmamış cevizlerinin toplanması ile doğal olarak elde yapılmaktadır. Ham cevizlerin kabuklarını çok ince olacak şekilde soyulur. Büyük bir leğende üzerlerine geçecek kadar içme suyu koyulur. 2 gün boyunca o suyun içerisinde beklesinler sonra günde 3 kere, 7 gün boyunca suyunu değiştirerek cevizleri içme suyunda bekletmeye devam edilir. Sudan çıkarılan cevizleri 1 gün boyunca kireç kaymağına yatırılır.1 günün sonunda cevizleri 2-3 su yıkayıp ve hafif yumuşayana kadar yaklaşık 20 dakika kadar normal suyun içerisinde haşlanır. Sonra süzüp soğuk suya atılır. Cevizler sivri bir cisimle(kürdan, şiş) delerek içersindeki acı suyun çıkmalarını sağlanır. Su, şeker ve limon suyu ile kıvamlı bir şerbet hazırlanır.Delinen ve acı suyunu çıkan cevizleri karanfillerle beraber şerbetin içerisine atılır.

Şerbeti kıvam bulmaya başlayınca ocaktan alın ve tencerenin üzerine bir tülbent örtüp 1 gün boyunca güneşin altında bekletilir.Ertesi gün ceviz tanelerini süzerek kenara alınıp ve şerbeti tekrardan kaynatılır. Kıvamı iyice koyulaşınca cevizleri de içerisine ekleyip. Soğuması bekletilir.

Kahvaltıların baş köşesine yakışan ceviz reçelinin tadı damağınızda kalacaktır. Kahve yanı da müthiş bir uyum sağlamjaktadır. Keyif kahvenizin baş tacı olacaktır.

Reçellerimiz ev yapımı ve koruyucu içermediği için açılan reçel kavanozlarını buz dolabında muhafaza ediniz.


<iframe width="600" height="650" src="https://www.youtube.com/embed/l2TPNn9HOqM" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>