500 TL üzeri alışverişlerinizde Ücretsiz Kargo.

Kıtır Kabak Tatlısı 1 Kg

  • Stok Kodu: 9034179168785158
  • Stok Miktarı: 867 Adet
  • Gönderim Süresi: 1 Gün
  • Marka: Semir Eraslan
160,00 TL

HATAY'IN KİREÇTE KITIR KABAK TATLISI

Kıtır kabak tatlısı Antakya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biridir. 

Tatlıyı en iyi ve uzun süre saklamak için buzdolabında vakumlu haliyle saklamalısınız. Tüketeceğiniz kadar alıp yine buzdolabında su değmeyecek şekilde 2 hafta saklayabilirsiniz. Daha uzun süre dayanır, yalnız gün geçtikçe tazeliğini yitirir. 

 

 

Görsel değişiklik gösterebilir.

HATAY'IN KİREÇTE KITIR KABAK TATLISI

Kıtır kabak tatlısı Antakya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biridir. 

Sönmemiş kireç içerisine eklenen su bir gece bekletilir. Kireçli suyun üzerinde çok ince bir tabaka şeklinde duran kireç kaymağını suyuyla birlikte alarak başka bir kaba aktarılır. Özel doğrama ile tırtıklı şekil verilen bal kabakları eklenir. Kabakların suyun altında kalması için üzerine bir ağırlık yerleştirilir. Bu şekilde 24 saat bekletilir. Kabaklar sudan alıp iyice yıkanır. Yine bir kaba alıp üzerine su ilave ederek 1 saat daha bekletilir.Kabaklar kürdan yardımıyla bir kaç yerinden delinip 18 saat bekletilir. 18 saat dolunca kabakları sudan çıkartılır. Teker teker 5-6 kez suda yıkanır. İyice yıkadıktan sonrada 1 saat suda bekletilir. Dilimleri kürdanla birkaç yerinden delinir. Diğer yandan şekerli su kaynatılır. Kabakları ılınan şerbete ilave edilir. Tencereyi tekrar ocağa alıp kabakları kısık ateşte 2 saat pişirilir. Tencereyi Ocak üzerinden almadan önce kabakların üzerine limon tuzu ekleyip ve 1 saat bekletilir. 

Kıtır Kabak tatlısını buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Üzerine eklediğimiz  Semir Eraslan özel yapım  tahin ve cevizi  eşliğinde sofranızda yerini hazırlayabilir , misafirlerinize sunabilirsiniz. Ağzınıza aldığınız ilk  ısırıkta kıtır kıtır ağızda dağılışının  bıraktığı leziz tadı sizlerde tatmak  için hadi hemen sipariş verin. Şimdiden afiyet olsun.